YouTube, Facebook ve Reddit bir saldırganın radikalleşmesine yardımcı oldukları iddiasıyla yargılanacak

Erie County Yüksek Mahkemesi Yargıcı Paula Feroleto, “Mahkeme, davanın bu aşamasında ilerlemek için dava nedenlerini yeterince ortaya koyduğuna karar vermiştir” dedi.

IRKÇI VE ŞİDDET İÇEREN MATERYALLERDEN KAZANÇ

Yargıç kararında, davacıların Meta, Alphabet, Reddit ve 4chan gibi sosyal medya şirketlerinin “kullanıcı etkileşimini en üst düzeye çıkarmak için platformlarında görüntülenen ırkçı, antisemitik ve şiddet içeren materyallerden kazanç sağladığını” iddia eden davaya devam edileceğini açıkladı.

“BAĞIMLILIK YARATACAK ŞEKİLDE TASARLANMIŞ SOFİSTİKE ÜRÜNLER”
Mahkeme belgelerine göre, davada adı geçen sosyal medya şirketlerinin avukatları, şirketlerin üçüncü taraf içeriği içeren mesaj panolarına benzediğini söyleyerek davanın reddedilmesi talebinde bulunmuştu. Davacılar ise “Bu platformların genç kullanıcılarda bağımlılık yaratacak şekilde tasarlanmış sofistike ürünler olduğunu ve ‘beyaz ikame teorisi’ aşılayan başka platformlara ya da paylaşımlara yönlendirdiklerini” iddia etmişti.

Hakim, “Sosyal medya/internet davalılarının platformları aracılığıyla gerçekleştirdikleri eylemlerin ya da eylemsizliklerinin davanın düşürülmesini gerektirdiğine hükmetmek için henüz çok erken” dedi.

REDDİT VE YOUTUBE’DAN YANIT
YouTube Sözcüsü José Castañeda CNN’e bir açıklama yaparak saldırının kurbanların ailelerine başsağlığı diledi ve YouTube’un aşırılık yanlısı içeriği tespit etmek ve kaldırmak için yatırım yaptığını söyledi.

Açıklamada “Bugünkü karara katılmıyor ve temyize gidiyor olsak da, istihbarat ve en iyi uygulamaları paylaşmak için kolluk kuvvetleri, diğer platformlar ve sivil toplumla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Reddit, CNN’e yaptığı açıklamada, “Nefret ve şiddetin Reddit’te yeri yoktur. Site genelindeki politikalarımız, kimliğe veya savunmasızlığa dayalı nefreti teşvik eden içeriğin yanı sıra bir bireye veya bir grup insana karşı şiddeti veya fiziksel zararı teşvik eden, yücelten, kışkırtan veya çağrıda bulunan içeriği açıkça yasaklamaktadır. Gelişmiş görüntü kırma sistemleri de dahil olmak üzere bu tür içerikleri tespit etme ve kaldırma yöntemlerimizi geliştirmenin yollarını sürekli olarak değerlendiriyoruz ve kurallarımıza uyduklarından emin olmak için platformumuzdaki toplulukları incelemeye devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x