İsrail’in Filistinli Gazetecilerin Ekipmanlarını Çalması Kınandı

Filistinli Gazeteciler Sendikası, işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail ordusunun Filistinli gazetecilere yönelik işlediği suçları sert bir dille kınadı. Sendika, özellikle gazetecilik ekipmanlarının, özellikle cep telefonlarının çalınması ve gazetecilerin hedef alınması gibi olaylara dikkat çekti.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, sendikanın Özgürlükler Komitesi tarafından yayınlanan rapora göre, 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerlerinin Batı Şeria’da 84 olayda gazetecilerin ekipmanlarını çaldığı, el koyduğu veya yok ettiği belirtildi.

Olayların detaylarına yer verilen raporda, özellikle evlere baskın ve gözaltına alma sırasında 50 vakada gazetecilerin cep telefonlarına el konulmasının yanı sıra yaklaşık 8 dizüstü bilgisayar, foto muhabirliği için kullanılan 3 drone, çalışma kabloları, bir mikrofon ve kaska el konulduğu, 8 Filistin matbaasına el konularak imha edildiği ve çok sayıda kameranın kırılarak parçalandığının gözlemlenerek belgelendiği ifade edildi.

‘GAZETECİLERİN EKİPMANLARINI ALMAK HIRSIZLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR’

Rapora ilişkin yorum yapan Özgürlükler Komitesi Başkanı Muhammed el-Lehham da “Bunlar yalnızca Batı Şeria’daki vakaları kapsıyor. Gazze Şeridi’ndeki hırsızlık ve yıkımın boyutu çok daha büyüktür. Gazze Şeridi’nde yaklaşık 86 medya merkezi bombalandı ve yıkıldı, zira bombalama ve saldırıların bu ana kadar devam etmesi dolayısıyla saldırılardan kaynaklanan tüm hasarın miktarını belirlemek zor.” diye konuştu.

Lehham, İsrail ordusunun “el koyma başlığı altında gece gündüz demeden hiçbir hukuki belge göstermeden ve el koyduğuna dair herhangi bir belge vermeden gazetecilerin teçhizatlarını evlerden ve kurumlardan almasının hırsızlıktan başka bir şey olmadığını” ifade etti.

Komite Başkanı Lahham, bu ekipmanların işe özel olduğunu, teknik ilerlemeler ışığında cep telefonunun her gazetecinin can damarı haline geldiğini, gazetecinin bunu kaybetmesi halinde mesleğindeki en önemli aracını da kaybetmiş olacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x