Aracına Bunları Yaptırmayanlara Ceza Kesilecek! Bugün Son Gün

7 Temmuz tarihi itibariyle yürürlüğe giren yani araç güvenliği yöntemlerinin tüm detayları ortaya çıktı. Bu yeni düzenlemeler, tüm yeni motorlu taşıtlar için bir sürü gelişmiş sürücü destek sistemini zorunlu hale getiriyor.

EKİPLER DENETİMLERE BAŞLAYACAK

11 tarihinden itibaren ekipler tarafından sürücülere sıkı denetimler yapılmaya başlanacak.
Zorunlu olan bu sistemler arasında: akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası veya arka park sensörü, sürücü yorgunluk algılama sistemi ve acil durum frenleme asistanı bulunuyor.

TÜM MOTORLU ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU

A’dan Z’ye tüm araçları kapsayan bu zorunlulukla beraber Avrupa genelinde yol güvenliğinin önemli bir ölçüde artması amaçlanıyor.

Özellikle otobüs ve kamyonlar için kör nokta belirleme teknolojisi, çarpışmayı önleyici uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemi gibi ek güvenlik önlemleri de zorunlu hale getirilecek.
Avrupa komisyonu’na göre, bu düzenlemerin 2038 senesine kadar 25 binden fazla hayat kurtareması ve en az 140 bin ağır yaralanmanın önüne geçmesi bekleniyor.

Bu adım, AB genelindeki yolcular, yayaları ve bisikletleri daha güvenli bir şekilde koruyacağı öngörülüyor. 7 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren bu düzenlemeler, gelişmiş sürücü destek teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte trafik kazalarının önlenmesine büyük katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x